
Ból po wazektomii – rzadko w przypadku metody z otwartym końcem
Ból po wazektomii
Każdy pacjent poddany zabiegowi wazektomii w klinice ZdrOva może liczyć na pełną opiekę pozabiegową. W razie jakichkolwiek dolegliwości czy wątpliwości możliwy jest bezpośredni kontakt telefoniczny z lekarzem. W uzasadnionych przypadkach zapraszamy pacjentów do konsultacji stacjonarnej. Jesteśmy dostępni w stałych lokalizacjach: w Warszawie oraz w Katowicach.
Stosowana przez nas metoda OEFI (Open Ended Fascial Interposition) charakteryzuje się najwyższą skutecznością – odsetek konieczności poprawienia zabiegu po pierwszym badaniu nasienia wynosi od 0 do 0,5%. W klinice ZdrOva jest on jeszcze niższy i nie przekracza 0,06%. Kluczowe znaczenie ma tu technika zamknięcia odcinka nasieniowodu prowadzącego do penisa.
Każdy pacjent ma gwarancję, że jeśli blokada okaże się nieskuteczna, kolejny zabieg zostanie wykonany bezpłatnie.
Czy istnieje ryzyko przypadkowej ciąży mimo udanej wazektomii? Tak, ale jest ono bardzo niskie. Dla wszystkich metod wazektomii (także tych starszych, mniej skutecznych) statystycznie wynosi ok. 1 na 1900 przypadków. W przypadku nowoczesnej metody OEFI brak jest jeszcze dokładnych danych liczbowych, jednak eksperci szacują, że ryzyko jest zdecydowanie niższe.
Otwarty koniec = rzadszy ból po wazektomii
Metoda OEFI wiąże się także z niższym ryzykiem powikłań bólowych. Wynika to z konstrukcji otwartego końca nasieniowodu od strony jądra, który umożliwia naturalne usuwanie plemników poza osłonkę powrózka nasiennego. Dzięki temu nie dochodzi do gromadzenia się plemników i związanej z tym reakcji zapalnej.
Warto wspomnieć, że przewlekły ból jąder najczęściej ma inne przyczyny: przebyte infekcje (także weneryczne) lub urazy mechaniczne. Wazektomia znajduje się dopiero na trzecim miejscu jako potencjalna przyczyna takich dolegliwości.
Dlaczego metoda OEFI jest wciąż stosunkowo rzadko stosowana w Europie? Ponieważ wymaga dużej precyzji ze względu na gęste unaczynienie powrózka nasiennego. Prawidłowe wykonanie zabiegu wymaga doświadczenia i specjalistycznego przeszkolenia.
Co w przypadku bólu po wazektomii?
W naszej praktyce do tej pory nie odnotowaliśmy ani jednego przypadku przewlekłego bólu po zabiegu. Jeśli jednak wystąpią jakiekolwiek niepokojące objawy, pacjent może liczyć na pełne wsparcie: konsultację, diagnostykę, leczenie oraz ewentualne skierowanie do specjalistycznych ośrodków.